A bencés rend több mint ezer esztendeje van jelen Magyarországon, hogy oktató és nevelő tevékenységével mutasson irányt az emberi létezés ingoványos ösvényén. Hortobágyi Cirill főapát úgy véli, a megújulásra, kreativitásra és nyitottságra törekvés mellett az „Imádkozzál és dolgozzál!” harmóniájának megteremtése a legfontosabb feladat.
Hortobágyi T. Cirill 1973-ban került Pannonhalmára mint gimnazista diák, és a sorkatonai szolgálatot, valamint a Budapesten végzett biológia–földrajz szakos egyetemi tanulmányait leszámítva fél évszázada a Főapátság élete központi helyszíne. 1988-ban a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban kezdett el tanítani, főapáttá harminc évvel később, 2018. január 6-án választotta meg a közösség negyven örökfogadalmas szerzetese. A pannonhalmi monostor 87. főapátja azt mondja, törekedett arra, hogy a benedikálását követően is a gimnázium tanári karának tagja maradjon, egyszerűen azért, mert szereti a hivatását, és élvezettel tölt időt a diákok között, akik nyitottak, érdeklődőek és főképp őszinték. „A diákoktól is megkérdeztem, mi a véleményük, maradjak az iskolában tanár vagy sem. Erre egy felvágott nyelvű fiú azt mondta, hát atyám, imponál nekünk, hogy a főapát tanít minket, de jobban belegondolva az óráknak csak nagyjából a fele volt érdekes ebben a tanévben, szóval az arányon azért jó lenne valamennyit javítani.”
A Magyar Bencések és Hortobágyi Cirill főapát történetéről bővebben az Inspiráló magyarok - 24 lebilincselő sikertörténet című könyvben olvashatsz, amely megvásárolható a Libri könyvesboltokban.