A viselkedéskutatás éppúgy szakterülete, mint a kriminálpszichológia, foglalkoztatják az agresszió válfajai, de a Drogkutató Intézet igazgatójaként a kábítószerek hatásmechanizmusait is jól ismeri. Sokoldalúságának nemcsak kollégái és tanítványai látják hasznát: Haller József neurobiológus professzor erkölcsi kötelességének tartja, hogy a tudást közérthető módon ossza meg a társadalom legszélesebb rétegével.
Új, de annál érdekesebb az a kutatás, amelyet Haller József agresszivitás témakörben végez, és amelynek az eredményeit még nem publikálta részletesen egyetlen tudományos fórumon sem. A kutatás onnan indult, hogy idegrendszer glükózzal és oxigénnel dolgozik, tárolni viszont nem tudja egyiket sem, működése attól függ, mennyi „üzemanyaghoz” jut a véráramból. Hogy mindez mit jelent a gyakorlatban? „Ha az oxigén és glükóz nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségben a vérben a megfelelő pillanatban, akkor rossz döntéseket hozunk, olyan döntéseket is, amelyek tulajdonképpen törvényellenes cselekedetekké is fajulhatnak” – mondja Haller József. Mindez egyébként azért is érdekes és hasznos felfedezés, mert oxigént és glükózt szolgáltatni viszonylag egyszerűen lehet. „Kiélezett helyzetben, amikor erős stressz hatása alatt áll valaki, akkor előfordulhat, egy kis glükózzal segíteni lehetne. És ezt ki is próbáltuk szituációs gyakorlatokban. Adtunk szőlőcukrot a kísérletben részt vevőnek, aminek hatására a teljesítmény javult.”
Haller József történetéről bővebben az Inspiráló magyarok - 24 lebilincselő sikertörténet című könyvben olvashatsz, amely megvásárolható a Libri könyvesboltokban.