Szabó Máté

Jelölt 2024

Szabó Máté, a Miskolci Nemzeti Színház művészeti vezetője, rendező. Rendezői pályafutása számos színházon át vezetett, többek között az Egri Gárdonyi Géza Színház és a Szolnoki Szigligeti Színház is fontos szerepet játszott karrierje korai szakaszában. 2012-ben került a Miskolci Nemzeti Színházhoz, ahol kezdetben rendezőként, majd művészeti vezetőként tevékenykedett. „A zenés művek mindig közel álltak hozzám” – meséli Szabó Máté, hangsúlyozva, hogy a zene fontos inspirációs forrás a munkájában.

A Miskolci Nemzeti Színház Szabó Máté művészeti vezetésével az Európai Színházi Unió (UTE) teljes jogú tagjává vált, amely óriási elismerést jelent a színház számára. A színház igazgatója, Béres Attila úgy fogalmazta meg, hogy Máté volt az élharcosa a folyamatnak. „Nagyon büszkék voltunk, amikor megszavazták a tagságunkat. Ez egy hosszadalmas folyamat volt” – mondja Máté.

Szabó Máté munkásságát számos díj és elismerés övezi, köztük a Nádasdy Kálmán-díj és a Déry-díj. A rendező nem csak Miskolcon van jelen, rendez az Operában is, ahogy az Orlai Produkciós Irodának is rendez Budapesten. A színházi élet mellett filmeket is készít, viszont számára a Miskolci Nemzeti Színház társulata különösen fontos és büszke arra a belső légkörre, amit megteremtettek ott: „Az, ahogyan kommunikálnak a színészek egymással a színpadon, annak benne kell lennie egy minőségről szóló kultúrtörténeti összefoglalóban” – fogalmazza meg Szabó Máté.

 

Facebook: https://www.facebook.com/szabo.mate.587?locale=hu_HU
Instagram: https://www.instagram.com/szaboomaatee

Nagyköveti méltatás
Almassi_Kitti-1000x1000.png

Dr. Almási Kitti

Számomra a legkiemelkedőbb kortárs magyar színházi rendező, rendhagyó ötletek megvalósítása jut róla eszembe, ami miatt tömegeket vonzanak az általa rendezett előadások. Bár már korábban is sokat hallottam róla, a személyes találkozások kapcsán megtapasztaltam, mennyire sokoldalú, komplex szemlélettel bír. Az OpeRandi rendezvény keretén belül pszichológiai kérdésekről, a belső szabadság megélésének élményéről beszélgettünk Don Carlos operáján keresztül. Szabó Máté hihetetlen nyitottsággal állt a két terület összefonásához, talán pszichoterapeuta édesanyja, Kazimir Ágnes miatt is, aki okkal elismert szakember. A későbbiekben vendégül láttuk a Momentán Társulat színházában, az Ó utcában, ahol az életéről beszélgettünk, a színészek pedig megjelenítették annak egyes pillanatait. Csodás rendezései mellett emberi hozzáállása, gondolkodásmódja is hozzájárult, hogy őt választottam az egyik jelöltemnek. Színész, színházi rendező, a Miskolci Nemzeti Színház művészeti vezetője. Pályafutása során az Egri Gárdonyi Géza Színházban (2004–2005) és a Szolnoki Szigligeti Színházban (2005–2007) is megfordult rendezőként, majd öt éven át szabadúszóként tevékenykedett. 2012-ben került a Miskolci Nemzeti Színházba, ahol előbb rendező és a művészeti tanács tagja volt, majd 2015-ben előbb megbízott igazgató, később művészeti vezető lett. Számos díjban és elismerésben részesült (Köztársasági Ösztöndíj - 2­001, Napsugár Díj - Eger (Etherion) - 2004, Örkény Ösztöndíj - 2005, Kritikusok díja jelölés, legjobb zenés előadás; “Naftalin”, Radnóti Színház -2008, Vidéki Színházak találkozója “különdíj” (Én és a kisöcsém) - 2013, Miskolci Nemzeti Színház, “legjobb előadás” (Az ördög) - 2014, Primavera fesztivál, “legjobb előadás”  (Don Giovanni) - 2015). 2016-ban Nádasdy Kálmán díjjal és Déry díjjal jutalmazták munkásságát. Hozzá köthető, hogy november 19-én a Miskolci Nemzeti Színház Európa egyik legjelentősebb színházi szövetségének, az Európai Színházi Uniónak a teljes értékű tagja lett

Szabó Máté 2.jpg