Gáll Levente és Tímea

Jelölt 2024

Gáll Levente és Gáll Tímea a csíkmadarasi Zsigmond Malom-panzió tulajdonosai, a nagyszülők vízimalmát mentik meg az enyészettől. Az egykori Zsigmond Malom épülete, amely generációkon átívelő történetek színhelye volt, ma időkapszulaként őrzi a múltat és a hagyományokat. „Ez nem csak egy hely volt, ahol valamit elvégeztek és utána mindenki hazament. Itt zajlott az élet. Ismerkedtek, kapcsolatokat teremtettek egymással” – meséli Gáll Levente. A család hosszú évek alatt újította fel a malom környezetét, ahol három kis parasztház is helyet kapott, amelyekben főként külföldi turisták szállnak meg.
A panzió nemcsak szállás, hanem egy életforma szelete, ahol a vendégek betekintést nyerhetnek a helyi hagyományokba és a természetközeli életmódba. „Sok munka részünkről, hogy az állatok, a gazdaság így nézzen ki. Itt nem lehet csak kiállítani, mint egy állatkertben, részt kell venni benne, el kell jönni a mezőre gyűjtögetni” – mondja Levente, hisz a vendégek együtt dolgoznak a családdal, legyen szó mezőgazdasági munkáról vagy az állatok gondozásáról. „Ezt az életformát próbáljuk megismertetni velük” – teszi hozzá.

Ehhez az életformához tartozik az a lovasíjász pálya, ami idén lett kész. A pályát Kassai Lajos lovasíjászmester jelenlétében adták át, s ezzel a pályával Levente lett a negyvenedik nemzetközi pályabíró az Eredeti Kassai Rendszer keretein belül.

Tímea, a panzió konyhájának felelőse, különösen nagy figyelmet fordít az erdélyi hagyományos ételek megőrzésére és bemutatására. „A vendégeknek nem valami tájidegen ételt kell főzni, jó nekik a tárkonyos pityóka leves, ők azért jönnek ide, hogy a mi konyhánkat megismerjék” – mondja Tímea. A családi receptek generációról generációra öröklődnek, néha még a dédi szakácskönyve is előkerül, ezáltal nemcsak az ízeket, hanem a hozzájuk kapcsolódó történeteket is megőrzik, ápolják.

A Zsigmond Malom-panzió története az összetartásról, a hagyományok tiszteletéről és az elkötelezettségről szól, arról a mindennapos munkáról, mely a helyi kultúra megőrzéséért és továbbadásáért vált szükségszerűvé. Ezt a küldetést mutatja Tímea „Kölcsönkért kovász” című kötete is, amely visszaemlékezés a nagyszülőkre, a velük töltött időre, a történetek között pedig egy-egy székely recepttel ismerkedhet meg az olvasó. A könyv bevételéből finanszírozzák a malom felújítását, így megőrizve Hargita megye utolsó épségben fennmaradt, műemléki védettségű vízimalmát.

 

Honlap: https://www.zsigmondmalomfogado.com/
Facebook: https://www.facebook.com/ZsigmondMalomFogado/?locale=hu_HU

Nagyköveti méltatás
Borbás Marcsi 697_web_1000x1000.png

Borbás Marcsi

A Csíkmadarason élő házaspár és gyermekeik természetes módon nem csak őrzik, élik is a hagyományokat. Ezt az értéket továbbadják a következő generációnak, az odalátogató számos vendégnek is. A nagyszülők Olt folyón lévő szigetén egy igazi értékmegőrző szigetet hoztak létre. A hajdani gazdálkodó életforma elevenedik meg. Juhokkal, kecskékkel, sertésekkel, baromfiakkal, lovakkal. Mindemellett gyimesi rackajuh génmegőrző programban vesznek részt a magyarországi program részeként. A vendégeket hagyományos ételekkel kínálják, bemutatják nekik az eredeti erdélyi esztena gazdálkodást. A régi viseletekből és kelmékből gazdag gyűjteményt is létrehoztak. Ebben az évben pedig megépítették és Kassai Lajos támogatásával felavatták Erdély negyedik lovasíjász versenypályáját.

timi_levi2630_v2.jpg